STOP IDET

STOP IDET

Obchody se zbraněmi začínající v Brně končí obětmi v nedemokratických režimech.

Obchody se zbraněmi začínající v Brně končí obětmi v nedemokratických režimech.

Upozorňujeme na kontroverze spojené se zbrojařským veletrhem IDET (International Defence and Security Technologies), který se každé dva roky koná na brněnském výstavišti.

Fakt, že IDET pravidelně navštěvují vystavující i návštěvníci ze zemí, které jsou zapojeny do ozbrojených konfliktů nebo jejich vlády násilně potlačují lidská práva, považujeme za vážný problém.

Jediným akcionářem společnosti Veletrhy Brno, která IDET organizuje, je město Brno. Věříme, že kulturně vyspělé univerzitní město nemá zapotřebí se v této oblasti angažovat, a že by mělo brát v potaz dopady svého jednání.

Udržujeme kontakt s místními politickými představiteli a požadujme ukončení spolupráce mezi Brnem a zbrojařskou lobby. Někteří čelní političtí představitele však stále zbrojní průmysl vnímají jen jako strategické odvětví strojírenství a tahouna statistik českého exportu, přičemž nekriticky odmítají uznat spoluzodpovědnost za porušování lidských práv prostřednictvím českých zbraní v zahraničí.

Věříme, že lokální občanská iniciativa dokáže zastavit konání zbrojařského veletrhu podobně, jako se to již povedlo v dalších vyspělých městech (např. v Birminghamu či Aucklandu). Jsme přesvědčení o tom, že zrušení IDETu přinese Brnu a celé České republice větší prestiž než jeho konání, protože podpora zbrojařského byznysu není nic, na co by měla být vzdělaná společnost žijící v míru hrdá. Proto jsme spolu s Food not Bombs Brno a mnoha dalšími aktivisty a aktivistkami součástí volného uskupení STOP IDET. Společně pořádáme rozličné aktivity ve veřejném prostoru i na sociálních sítích.

Články k tématu:

Happening Stop Idet 2017 na Náměstí Svobody v Brně

V Brně byly dnes představeny osudy lidí persekuovaných režimy, kterým Česká republika vyváží zbraně. Aktivisté a aktivistky z neformální platformy STOP IDET se tak snažili upozornit na skutečnost, že obchody se zbraněmi jsou domlouvány na zbrojařském veletrhu IDET, který se […]

Die in happening proti veletrhu IDET 2019

Země posetá mrtvými. Naštěstí jen jako. Před branami výstaviště se dnes dopoledne sešli aktivisté z Nesehnutí. Protestním happeningem chtějí vyjádřit nelibost nad konáním veletrhu vojenské techniky IDET, který se od středy do pátku koná na brněnském výstavišti. Happeningem chtějí upozornit […]

Idet 2015

Několik smrtek dnes zavítalo před brněnské výstaviště, které po dvou letech opět poskytuje své prostory obchodníkům se zbraněmi a armádním delegacím z různých zemí světa. Veletrh IDET je zde prezentován jako výkladní skříň českého zbrojařského průmyslu a má sloužit k […]